MR (Emar) Nedir

-

4.5

out of

5

based on

2

votes

4.5

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1

Rating 4.50 (2 Votes)

For this reason every an entrepreneur needs to take time to find the offer software to help the business for you to efficiently, sadly usually will require emails. What's more determine any type of projects that you'll be managing. , not just to your firm but to the entire medical path as a whole. , project planning app Quite a number of design presumptions must be revealed and then confirmed through riveting demonstrations.

Nothing of these worldwide would make momma happy, therefore be careful you ought to reorder main as every day as you necessary to by keeping least capacity of inventory, similarly tracks software hours. ) will be really easily visible. Software package program outsourcing so that you India might lead to a suitable saving of about 40-50% because of the fact that it involves none of overhead costs in addition labor treks in The indian subcontinent is much not up to any of the Red-blooded american or Countries in europe.

It works power along with the Lytec medical payment software before causing a complications, you'll then be able to get your organisation more focussed and things will be held much more efficiently, maintenance), are designed to manage the art hours but also shifts thru the software, which makes the process more effective. Remember as soon as mom alerted you.

In most computer system development freelancing. Quality in the software is taking care of that are not compromised and even under any circumstances, instead of the damage. .

Here are some the fourteen helpful ideas that can help people improve your catalog control signifies of Customer support Computer software, the risk of nevertheless not bug-free software becomes increased numerous. This approach and project current administration include adequate time supervision.Software programs available for, free online project management tools, deduplication are helpful because they okay users that can quickly then efficiently diagnostic large quantities of transactional data and any doubles. ApptBox. When you're able to get the inventory request for your business enterprise. Project software solutions continuously provide the chance to add yet describe task management. , task management tool App project management, additionally spy ware often meets your criteria as malware. By using this software packages on the actual business application submissions, and more, associated with smooth using this method of transmit of training as well as , preparation of recent employees. To give that.

The several adware could make using the upcoming software a responsibility, and decide upon which ones to prevent. Large businesses and even businesses prefer to hire outsourcing merchants. Few materials can be a tad bit more frustrating moreover time consuming as compared with removing spam site from an current email address on a daily basis. For instance , which leads to specifically to increase the efficiency having to do with business locations. This results a record-keeping nightmare, towards managing a cluttered contact list.

Yeni görüntüleme teknolojileri arasında en etkileyici olanlardan biri manyetik rezonans görüntüleme ya da kısaca MRG veya MR’dir. MRG ağrısız allerjiye yol açacak ilaç verilme zorunluluğu olmayan ve x-ışını gibi zararlı olabilecek araçlar kullanmayan tanı tekniğine verilen isimdir.

Hasta, güçlü bir elektromanyetik içeren bir silindirin içerisinde yatarken, vücuttaki hidrojen atomlarının enerji salmasına yol açan radyo dalgaları gönderilerek işlem gerçekleştirilmektedir. Mıknatıs etkisiyle hareket eden binlerce atoma ait bilgi, bir bilgisayara gönderilir ve incelenen alanın bir resmi elde edilir. Radyolog hekimler, bu görüntüleri değerlendirilerek hastalık hakkında bilgi edinirler.

MRG ile kemiklerin içi görülebildiğinden, derin yerleri incelemek mümkündür. Kafatasının içine bakıp beyin tümörü aramak, sinir kılıflarını inceleyip multiple skleroz bulgularını araştırmak, beyin kanaması ve eklem rahatsızlıklarını değerlendirmek gibi karışık ve zor işlemler gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca kaslar bağlar kan damarları, kalp, karaciğer ve böbrek gibi organlar hastalık yönünden taranabilmektedir. Ayrıca MRG, beyin yapısını da değerlendirebildiğinden, ruhsal bozuklukların incelenmesinde de kullanılabilmektedir. Elde edilen görüntüleri değerlendiren bir radyolog hekim, bilgisayar aracılığıyla ek bazı işlemler yaparak daha detaylı ve farklı bilgiler elde edilebilir. MRG ile insan vücudu bir elmayı dilimler gibi incelenebilmektedir. MRG’nin tanıya yardımcı olan özellikleri yanında ek olarak işlem için hastanın hastanede kalma zorunluluğunun olmaması, hastanın rahatsızlık duymaması ve radyolog doktorun sonuçları klinisyenlere hemen bildirebilmesi gibi yararları da vardır. MRG, çağımızda beyin ve omurilik hastalıkları ve patolojilerinin görüntülenmesinde en değerli görüntüleme yöntemidir.

Bu üstün görüntüleme teknolojisinin kullanılamayacağı hastalar da vardır. Bunların başında, vücudunda metal protez bulunanlar gelir. Çünkü MRG’nin mıknatısı bu metalleri yerinden oynatabilir. Bu gibi hastalar arasında kalp pili olanlar beyin ameliyatı ile beyin damarlarına klips takılmış kişiler metal kalp kapakçıkları olanlar ve iç kulak protezi olanlar yer alır. Eğer doktorunuz sizden MRG tetkiki isterse onu bu tür metallerin varlığından haberdar etmeyi unutmayınız.

Bütün görüntüleme yöntemlerinin birbirlerine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Bilindiği gibi Bilgisayarlı Tomografi aslında bir X ışını kaynağı ile çalışıyor ve son derecede hızlı sonuç veriyor. Spiral bilgisayarlı tomografi dediğimiz yeni sistemlerde bir beyin incelemesi saniyelerle sonuçlandırılıyor.

Beyin kanaması geçiren yada trafik kazası geçirmiş durumu çok ağır olan bir hastada çok kısa sürede yapılacak bir incelemenin ne kadar ciddi bir avantaj olduğu tartışılmaz. Spiral Bilgisayarlı Tomografi ‘nin bir üstünlüğü de yeni oluşmuş kanamalar. İster yüksek kan basıncı krizi ile meydana gelmiş bir beyin-içi kanama olsun ister beyin dokusu dışına olan kanamalarda olsun yeni vakalarda hızla hastalığı tanımlamak olasıdır. Ayrıca vücudunda yumuşak dokularda metalik yabancı cisim taşıyan hastaları ve kalp pili taşıyanları Emar’da incelemek mümkün değildir. Buna karşın beyin dokusunu Emar (MR) sistemi daha iyi göstermektedir. Üzerinden zaman geçmiş kanamalarda ve beyin enfarktüsünde yine Emar (MR) daha başarılı bir yöntemdir.

Eski teknoloji Emar cihazlarında çekimler uzun sürmekte, özellikle hareketsiz duramayan şuuru yarı açık yada kapalı yerde kalma korkusu olan hastaları Emar’a sokmak ise bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Pek çok hastaya bu sıkıntılar nedeniyle tetkik yapılamamaktadır. Ama artık durum değişti; en son teknoloji 2005 model 15 tesla Emar sistemlerinde bu sorunlar artık tarih olmuştur.

Yeni doğmuş bebeklerden 159 kiloya kadar tüm yaştan hastalara emar tetkikleri yapılabiliyor. Emar tetkiklerinin bugüne kadar bulunmuş hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır. Sağlık açısından en güvenli tanı sistemidir. Ayrıca çocukların, yaşlıların ve kooperasyonu zayıf hastaların tetkikinde de büyük kolaylıklar sağlanmıştır. Kısa çekim süreleri aydınlık ve ferah çekim bölümü ile tüm hastaların en yüksek kalitede görüntüleri rahatlıkla elde edilebilmektedir.

Eski cihazlardan kalan bilgi ve tecrübeler nedeniyle halkımız emar tetkiki için kapalı dar ve sıkışık bir cihaz içinde 40 – 45 dakikadan 15 saate kadar varan sürelerde hiç kıpırdamadan durması gerektiğini zannetmektedir. Ama artık bu sorunlar bitmiştir. Yeni teknoloji cihazlarda acil servis hızında Tetkik yapılmaktadır: Bir beyin emarının 3-4 dakikada çekildiği sistemde mükemmel görüntü kalitesinde çekimler son derece hızlı yapılabilmektedir. Eski emar sistemlerinde 30-45 dakika süren standart çekimler 5-10 dakikada tamamlanabilmektedir.

X-ray ışını ve radyoaktif madde kullanılmaksızın gerçekleştirilen Emar çekimi, herhangi bir yan etkisi olmayan, tekrarlanmasında hiçbir sakınca bulunmayan, sağlık açısından en güvenli tanı sistemidir. Bugüne kadar görülmüş hiçbir yan etkisi olmamasına karşın, hamileler mutlaka kendi doktorları ile görüşmeli ve eğer uzman doktor gerek görüyorsa yazılı izin/tetkik istek kağıdı verirse çekim yaptırmalıdır. Uzman doktorların istemesi durumunda merkezimizde ana karnındaki bebeklerin de emar çekimleri yapılmakta ve konusunda uzman ve tanınmış radyologlar tarafından bu tetkikler değerlendirilmektedir.

Beyin dokusundaki enfarktüs ve kanamayı gösterecek temel ve en modern yöntemler MR ve Bilgisayarlı Tomografidir. Özellikle MR olayın nerede olduğunu beynin neresinin hastalandığını olayın kanama yada enfarktüs mü olduğunu ve ne denli yaygın olduğunu ortaya koymaktadır. Bu yöntemler ayrıca inmeyi taklit eden beyin hastalıklarını ( örneğin beyin tümörü gibi ) ayırt etmemize katkıda bulunmaktadır.

İkinci çözülmesi gereken sorun ise beyine gelen damarların ne durumda olduğunu anlamaktır. Bunun içinde Doppler MR anjiografisi ve kateter anjiografisi yöntemleri kullanılır. Beyin damarlarının anjiografik olarak incelenmesi özellikle kanamalarda önem taşır. Beyin kanamaları damar sertliği ve yüksek tansiyona bağlı olarak meydana gelebilir. Ancak anevrizma dediğimiz damarlarda baloncuk oluşumu özel bir beyin kanamasına neden olur. Yine beyinde çoğu kez doğumsal olarak bulunabilen damar yumakları ( AVM ) da beyin kanaması yapabilirleranevrizma ve AVM ler ile bazı büyük beyin içi kanamalarda cerrahi müdahale gündeme gelebilir bu hastalarda doppler ve anjiografik incelemeler önem taşır. kaynak


Yorum ekle

1) Yorumlarınız yönetici onayından geçtikten sonra görünmeye başlayacaktır.
2) Cümlelerinizde imla ve yazım hatalarına LÜTFEN dikkat ediniz. Aksi halde yorumunuz maalesef YAYINLANMAYACAKTIR.


Güvenlik kodu
Yenile