1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
baş ağrısı nasıl çabuk geçer, baş ağrısı tedavisi, baş ağrısından nasıl kurtulurum, baş ağrısından nasıl kurtulunur, baş ağrısı, baş ağrısı tedavi, baş ağrısı tedavisiBaş Ağrısı Nasıl Geçer, Baş Ağrısı Tedavisi, Baş Ağrısından Nasıl Kurtulurum, Baş Ağrısından Nasıl Kurtulunur: İlaçlar ve Baş Ağrısının Üstesinden Gelme: Burada baş ağrısı tedavisinde kullanılan farklı ilaç türleri hakkında bilgi bulabilir, baş ağrısı teşhisi ve tedavisinde kaydedilen son gelişmeler sayesinde ağrısız günlere kavuşabilirsiniz.

Baş Ağrısını Gideren İlaçlar: Ağrı kesiciler, baş ağrısını giderir ancak ağrının nedenini ortadan kaldırmaz. Ağrı ilk ortaya çıktığında alınırlarsa en iyi etkiyi gösterirler. Ağrı kesiciler söz konusu olduğunda daha çok ilaç içmenin daha çok rahatlama sağlayacağı anlamına gelmediğini hatırlatmakta yarar görüyoruz. Ayrıca bu durum, ilacın gereğinden fazla kullanımına bağlı baş ağrılarına da neden olabilir (rebound baş ağrıları).
Ağrı kesici ilaçlar baş ağrısında işe yaramaktadır. Ancak, bu ilaçların haftada 3 günden fazla kullanılmaması gerekmektedir.

Ağrı Kesiciler

Hafif derecedeki baş ağrılarını tedavi etmekte kullanılabilir.

Bazılarının yüksek dozlarda kullanılabilmesi için doktor tarafından tavsiye edilmiş olması gerekmektedir.

Ağrı ilk ortaya çıktığı sırada alınırlarsa en fazla etkiyi gösterirler.

Doktorunuz aksini tavsiye etmediği sürece prospektüsünde yazılandan daha sık veya daha yüksek dozda alınmamaları gerekmektedir.

Bu ilaçların haftada 3 günden daha fazla alınmaması gerekmektedir.

Yiyecek veya anti-asit ve bir bardak dolusu su ile birlikte almak suretiyle bu ilaçların midenizi rahatsız etmesini önleyebilirsiniz. Ancak ülseriniz veya kanama gibi diğer sorunlarınız mevcutsa doktorunuz parasetamol dışındaki ağrı kesicileri kullanmanızı istemeyebilir.

Bir takım ağrı kesiciler alındığında araba kullanılmaması veya tehlikeli olabilecek faaliyetlerde bulunulmaması gerekmektedir. Bu ilaçlar, uyku veya dalgınlık durumu yaratabilir.

Bu ilaçlarla birlikte alkol, alerji ilaçları ve uyku ilaçları alınmamalıdır.

Başka bir ilaç almadan veya ameliyat olmadan önce doktorunuza bu ilaçları aldığınızı bildirmeniz gerekmektedir.

Baş ağrısını önlemeye yönelik ilaçlar, ayda 3 veya daha fazla baş ağrısı yaşayanlar için faydalı olabilir. Bu ilaçların size faydalı olup olmayacağını doktorunuza sorun.

Migren İlaçları: Başka bir ilaç kullanmaya başlamadan veya ameliyattan önce doktorunuza bu ilaçları kullandığınızı bildirmeniz gerekir.

* Yanlızca migreni veya demet (küme) başağrısı olan hastalarda faydalı olmaktadır.

* Orta ve şiddetli ataklardan kurtulmak üzere kullanılır.

* Her zaman yanınızda taşımanız gerekir.

* Mümkün olduğunca atağın başlangıcında alınmalıdır.

* Doktorunuz tarafından aksi belirtilmediği sürece prospektüsünde belirtilenden daha sık veya daha yüksek dozda alınmamalıdır.


Baş Ağrısını Önlemeye Yönelik İlaçlar
(Profilaktik İlaçlar)

Ağrıyı önlemeye yönelik ilaçlar, bazı durumlarda baş ağrılarınızın sıklığını gidermek için kullanılmaktadır. Ağrı kesicilerden farklı olarak başınız ağrımıyor bile olsa her gün alınmaları gerekmektedir. Bu ilaçlar tüm baş ağrılarını önlemese bile baş ağrısı yaşama sıklığını ve ağrıların şiddetini azaltmaktadır. Aslında baş ağrısının daha az yaşanması ilaç tedavisinin işe yaradığını göstermektedir. Baş ağrıları kontrol altına alındıktan sonra aldığınız ilaç miktarını azaltabilirsiniz. Hatta sonunda baş ağrısını önleyici ilaç almayı tamamen kesebilirsiniz.

Baş ağrıları şiddetli olduğunda ve ay içerisinde daha sık yaşanmaya başlandığında önleyici tedaviye başvurulabilir. Baş ağrınızın durumuna göre doktorunuza bu ilaçların size uygun olup olmadığını danışabilirsiniz.

Ağrıyı kesmeye yönelik ilaçlar kan damarları ve sinirleri etkileyerek migren atağını kesebilirler.

Tüm İlaçlar İçin...

* İlaçları, doktorunuzun belirttiği şekilde alın.

* Belirtildiği şekilde almanıza rağmen ilaç baş ağrınızı gidermiyorsa doktorunuza başvurun.

* Bazı baş ağrısı ilaçlarının etkili olmaya başlaması zaman almaktadır. Bu nedenle doktorunuzun onayını almadan ilaç kullanımına son vermeyin.

* Hiçbir zaman dozu arttırmayın veya tavsiye edilenden fazla almayın.

* Kalıcı yan etkiler fark ederseniz hemen doktorunuza başvurun.

* Yeni bir tedaviye başlamadan önce doktorunuza aldığınız diğer ilaçları ve varsa rahatsızlıklarınızı belirtin.

* Hamileyseniz veya hamile kalmayı planlıyorsanız yeni bir tedaviye başlamadan önce bu konuyu doktorunuza belirtin.

İlgini Çekebilecek Diğer Başlıklar:

Egzama Nedir, Nasıl Geçer, Ted... Egzama Nedir, Nasıl Çabuk Geçer, Tedavisi Nasıldır, Egzama Tedavi Yöntemleri Nelerdir(Atopik Dermatit): Kronik, tekrarlayan, pembe renkli, yüzeyi pütürlü olan k...

İş Görüşmesi Nasıl Olmalıdır... İş Görüşmesi Nasıl Olmalıdır, İş Görüşmelerinde Nasıl Davranılmalıdır, Taktikler Nelerdir, Hareketler Nasıl Olmalıdır, İş Görüşmesinde Yapılan Hatalar Nelerdir:...

Kalp Krizi Sonrası Neler Yapıl... Kalp Krizi Sonrası Neler Yapılmalıdır? Kalp krizi geçirdiğiniz için bu olaydan çok korkmuş olabilirsiniz. Doktorunuzun tüm tavsiyelerine uygun davransanız dahi...

Deprem Sırasında Yapılması Ger... Bu yazıda deprem sırasında yapılması gerekenler, deprem anında yapılması gerekenler, deprem anında neler yapmalıyız, deprem sırasında neler yapmalıyız, deprem s...

Milli Ekonomi Modeli... Milli Ekonomi Modeli Nedir? Tamamen kendi insanımızın emeği, çalışması ve üretimiyle ülkemizin kalkınmasını ve ekonomik bağımsızlığın...

Ter Kokusu Nasıl Önlenir-Gider... Ter Kokusu, Ter Kokusu Nasıl Önlenir, Ter Kokusu Neden Olur, Ter Kokusuna Son, Ter Kokusunu Önlemek İçin, Ter Kokusu Nasıl Giderilir, Ter Kokusu Nedenleri: Doğ...


Yorumlar   
+2 #45 Guest 24-09-2009 20:55
arkadaşlar eğer başınızın ağrımasını doğal yöntemlerden kesmek istiorsanız.. öncelikle kimsenin olmadığı bir odada yoga yapmak, ya da sessizce dinlenmek sizi rahatlatacakdır .. ayrıca kulak memelerini ovmak da baş ağrılarını kesebilen bi yöntemdir..
Alıntı
0 #44 Guest 17-03-2009 23:31
nerdeyse kendimi bildim bileli baş agrısı çekiyorum.ensed en giriyo ve gözlerime kadar şiddetli bi agrı oluyoo ne yapacagımı bilmiyorum agrı kesicilerin falan bi faydsı olmyuo bikaç kez doktora gittim hatta başka bi hastalıgımdan dolayı hastanede yatarken doktorlara söledigimde senın baş agrın psikolojik dedilerr ya bi insanın senelerdir baş agrısı psikolojik agrırmı yaa bunun bi türlü nedenını abnlamış degilimm agrıdıgı zaman çok kötü oluyorumm ne yatabiliyorum ne oturabiliyorum allah aşkına sizler bişey söleyin napıyım benn
Alıntı
+6 #43 Guest 10-03-2009 22:10
basım cok agrıyor sankı benım yerınden cıkıcakmıs gıbı gozlerıme vuruyor agrısı ne yapmalıyımm...? ???*
Alıntı
+1 #42 Guest 08-03-2009 11:06
YA ARKADAĞLAR LÜTFEN BIRIBULDUYSA SÖLESIN ÇOK IHTIYACIM WAR. BAĞIM ÇATLIYO MÜZIK DAHIDINLEYEMIYO RUM.YALVARIYORU M SIZE LÜTFENNN
Alıntı
+2 #41 Guest 01-03-2009 11:39
benim basım agrıyo neler yapa biliriz
Alıntı
-1 #40 Guest 21-02-2009 15:21
benmde başım azda olsa hergün ağrıyor .yatktan klatığımda bşlıyor ağrımaya ilaç içiyorum ama etki göstermiyor .ne yapabilirim sizce .
Alıntı
-1 #39 Guest 19-02-2009 17:56
benim başım 6 senedir uyku harici devamlı ağrıyo.ne yaptımsa geçmiyo.ne olur yardımcı olun.
Alıntı
0 #38 Guest 02-02-2009 07:18
benim başım sürekli ağrıyor ne yapmalıyım sizce?
Alıntı
-3 #37 Guest 31-01-2009 19:04
başım ağrıyor bir çözüm varsa yardım edin
allah rızası için
Alıntı
+5 #36 Guest 31-01-2009 18:54
başım aşırı şekilde ağırıyor
birçok keredoktara gittim ilaç verdiler
ama ilaçlar hiç işe yaramadı
lütfen başımın ağrısınıkesicek ilaç,tedavi veya bitkisel şeyler yokmu lütfen yardım edin
Alıntı
Yorum ekle
1) Yorumlarınız yönetici onayından geçtikten sonra görünmeye başlayacaktır.
2) Cümlelerinizde imla ve yazım hatalarına LÜTFEN dikkat ediniz. Aksi halde yorumunuz maalesef YAYINLANMAYACAKTIR.