1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)

iş görüşmesi, iş görüşmesi nasıl olmadlıdır, iş görüşmesi tatktikleri, iş görüşmesinde yapılan hatalarİş Görüşmesi Nasıl Olmalıdır, İş Görüşmelerinde Nasıl Davranılmalıdır, Taktikler Nelerdir, Hareketler Nasıl Olmalıdır, İş Görüşmesinde Yapılan Hatalar Nelerdir: İş arama sürecinde birçok şey değişmiş olsa da değişmeyen şeyler de vardır. Bunlardan biri iş görüşmesinde kendinizi nasıl sunduğunuzdur. Beden dilinizi nasıl kullandığınızdan kurduğunuz cümlelere, görüşme öncesi yapacağınız

hazırlıktan giyinişinize kadar birçok faktör sunumunuzu etkilemektedir.
 

İş arama sürecinde birçok şey değişmiş olsa da değişmeyen şeyler de vardır.

Görüşmeden önce ve sonra muhatap olduğunuz herkese iyi bir yaklaşım sergileyin. Robert Half International tarafından yaptırılan bir araştırmanın sonuçlarına göre yöneticilerin yüzde 91’i asistanlarının iş görüşmesi için bekleyen adaylar hakkındaki fikirlerine önem veriyor ve bunu seçme sürecinin bir parçası olarak görüyor. Eğer resepsiyonist ya da şirketteki herhangi birine karşı saygısızca davranış gösterirseniz bu, işi alma şansınızı negatif yönde etkileyecektir.

Bunlardan biri iş görüşmesinde kendinizi nasıl sunduğunuzdur. İş arama sürecinde her şey ümit verici gözükse de şirket, sizinle yüz yüze bir konuşma yapmadan işe almayacak ve o iş için doğru insan olduğunuza karar vermeyecektir. İş görüşmesi, özellikle bir başka adayla geçmişinizde çok benzer deneyimlere ve benzer niteliklere sahip olduğunuzda kritik bir rol oynar. Yine başvurduğunuz iş, teknik niteliklerden çok kişisel nitelikler ve iyi iletişim becerileri gerektiriyorsa iş görüşmesi daha da önem kazanır. İşte size Robert Half International şirketinin CEO’su Max Messmer’den işvereninizle karşı karşıya geldiğinizde kendinizi en iyi şekilde sunabileceğiniz stratejiler.

İş Görüşmesine Hazırlanma

İyi bir hazırlık yapmadan, sunumunuzu en iyi şekilde yapamazsınız. Buna benzer olarak ilk araştırmayı yapmadan iş görüşmesine gitmek istemezsiniz. Görüşmeye gitmeden önce yapacağınız araştırmada başvurduğunuz pozisyonun gerektirdiklerinden, şirketin geçmişinden ve sektöründen iyice haberdar olmalısınız. Eğer hazırlığınızı iyi yaparsanız görüşme boyunca çok daha iyi bir izlenim bırakırsınız.

 

Kendi kariyer hedeflerinizden ve ilgi duyduğunuz alanlardan emin olun. O işi neden istediğinizi o iş için neden uygun olduğunuzu açıklamaya hazırlanın. Hedefiniz iş görüşmesi yapan kişiyi ikna edebilmelidir.

 

İş görüşmesinde kendi soracağınız sorularda da aktif bir katılımcı olun. Soru sormak sadece elemenin bir bölümüdür, aynı zamanda dinlemeyi de iyi bilmek gerekir. Bu iş görüşmesinde genelde hafife alınan bir şeydir. İşe alımı yapan kişileri dikkatli bir şekilde dinlerseniz, onlar da size nasıl bir kişi aradıklarını detaylı bir şekilde anlatacaktır.
İş görüşmesine hazırlanmak aynı zamanda duruşunuz, göz kontağınız, konuşma hızınız, tavırlarınız gibi beden dilinizi de iyi kullanabilmeyi içerir. Bunlar küçük gözükse de karşınızdaki kişinin ne yaptığınıza değil ne söylediğinize odaklanmasını sağlar.

İş Görüşmesi Sırasında…

İş görüşmesi yapacak kişiyle ilk görüşmeniz canlı olarak ilk izlenimi bırakacağınız andır. İş görüşmesinde yapmamanız gereken birçok şey var, burada birkaç başlık halinde bulardan bahsedebiliriz.

 

Giyinişiniz iş görüşmesinde ilk bakışta dikkati çeken şeylerden biridir. Profesyonel gözükmenin gücünü küçümsemeyin. Bu, görüşmecinin sizi göreceği ilk an ve bu görüşme bir sonraki görüşme için ilk adım. İster bankaya ister bir mağazaya başvuruyor olun, başvurduğunuz işe uygun giyinmelisiniz.

İş görüşmesi aslında siz şirkette içeri girdiğiniz anda başlar. Çoğu yerde iş görüşmesi yapacağınız kişiyle görüşmeyi beklediğiniz bir yer olur ve burası hem sizin gözlendiğiniz hem de gözlem yapabilmenize olanak sağlayan bir yerdir. Bu bekleme anında da diğer adaylar arasından sıyrılabileceğinizi ya da elenebileceğinizi unutmayın.

 

Özgeçmişinizdeki spesifik noktalara önem verin. İş deneyimlerinizdeki herhangi zayıf bir kısım için hazırlanarak iş görüşmesine gidin. Size sorulan sorulara açık ve direkt bir şekilde yanıt verin. Aynı araştırmada yöneticilere onları iş görüşmesinde en çok etkileyen şeyler sorulduğunda, yüzde 32’si dürüstlük ve güvenilirliğin en önemli şey olduğunu söylemiş. Sözel yetenekler ve coşku ise listede ikinci sırada yer alıyor.
İş görüşmesinde görüşmeci sizin iş için doğru kişi olduğunuzu bilmek ister. Aynı şekilde siz de pozisyonun sizin için doğru olup olmadığını bilmek istersiniz. İş görüşmesi aslında iş, şirket kültürü ve daha birçok konuda bilgi sahibi olabileceğiniz bir fırsattır.

İş Görüşmesini Bitirirken

Eğer bu zaman kadar iyi bir etki yaratabilmişseniz, iyi bir notla oradan ayrılabileceğinizden emin olun. Teşekkür edin, tanıştığınıza memnun olduğunuzu söyleyin. Başvurduğunuz pozisyonla ilgili kararın ne zaman belli olacağını da sorabilirsiniz.

İş görüşmesi hataları

İş görüşmesi iş arama sürecinin kritik bir adımıdır. Robert Half International şirketi şirkette çalışan müdürlere son zamanlarda iş görüşmesinde meydana gelen en alışılmadık olayları sormuş. Sonuçlar iş arayanlar için ilk izlenimin ne kadar önemli olduğunu açığa çıkarıyor. Müdürlere “Şimdiye kadar iş görüşmesinde olduğunu duyduğunuz en sıra dışı şey neydi?” diye sorulmuş. İşte bazı cevaplar: Görüşmede adaylara önceki işinde müşterilerle ilişkisini sorulduğunda, bir aday “Zorluk çıkaran müşterileri sevmem” yanıtını vermiş. Yine başka bir adaya eğitim hayatıyla ilgili bilgiler sorulduğunda, “Benim ihtiyacım yok, ben hayat okulundan mezunum” yanıtını vermiş.

Bazen de adayların yaptıkları hareketler, kelimelerden daha fazla şey ifade ediyor. Örneğin, resepsiyonda bekleyen bir aday cebinden bir cips çıkarıp yemeye başladığı iş görüşmesi yapacak olan kişi onu selamlayınca da, aday cipse bulaşmış olan elini karşısındaki kişiye tokalaşmak için uzattığı anlatılanlar arasında yer alıyor

İlgini Çekebilecek Diğer Başlıklar:

Sultan Üçüncü Mustafa... Sultan Üçüncü Mustafa Babası : Üçüncü Ahmed Annesi : Mihrimah Sultan Dogumu : 28 Ocak 1717 Vefati : 21 Ocak 1774 Saltanati : 1757 - 1774 (17) sene...

Ağız Kokusu... Ülkemizde, KBB (Kulak-Burun-Boğaz) uzmanlarına başvuran hastaların %15'inde nefes kokması sorunu mevcuttur. Nefes kokması, çocukluk döneminden itibaren başlayan...

Özgeçmiş Oluşturma... Kapak Yazısı Bu makalede: ideal bir özgeçmiş içeriğinin nasıl olması gerektiğini, iyi bir özgeçmişte neler bulunması gerektiğini okuyacaksınız. Özgeçmişe ek ol...

Kaos Teorisinin Doğuşu...   Resim Modern Kaos Teorisinin oluşumu incelendiğinde birkaç çarpıcı ve ilginç keşfin etkili olduğu görülür. Bunlardan birisi 1890 larda Fransız Matematik...

Gizemden Bilime Parapisikoloj... 'Gizli ilimler'le istihbarat ABD başta olmak üzere bazı ülkelerin, PSİ teknikleriyle istihbarat yapmaya çalışmaları da oldukça etkili görünüyor. Üstelik bu ...

Fırsat Maliyeti Ve Üretim Olan... Üretim İmkanları Eğrisi Nedir-Ne Anlama Gelir, Fırsat Maliyeti Nedir: Üretim İmkanları Eğrisi; üretim faktörlerinin miktarı ve teknoloji sabitken, bir toplumun ...


Yorumlar   

+1 #2 Guest 15-09-2008 17:15
iyi bir konuşmacı nasıl olmalı
Alıntı
+1 #1 Guest 14-11-2007 07:52
cpk gusel olmus tebrık ederım allahtan temennnım daha basaarılı olursunuz ınsallah
Alıntı

Yorum ekle

1) Yorumlarınız yönetici onayından geçtikten sonra görünmeye başlayacaktır.
2) Cümlelerinizde imla ve yazım hatalarına LÜTFEN dikkat ediniz. Aksi halde yorumunuz maalesef YAYINLANMAYACAKTIR.


Güvenlik kodu
Yenile