1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Rating 0.00 (0 Votes)
rusya, iran, avrupa, amerika, savaş, dünya savaşı, urak, afganistan, ordu darbe, askeri darbe, çin, entellektüel, zengin paraLe Monde Ve Stern'de De Yayımlanan Üçüncü Dünya Savaşı Türkiye’den Çıkabilir Başlıklı Yazı. Türkiye, son ve büyük bir hesaplaşmaya doğru gidiyor. Bu ülke korkulduğu gibi ırka ya da dine dayalı bir bölünme yaşamadı. Daha korkunç ve daha temel bir bölünmeyle sakatlandı. Cumhuriyet boyunca süren "kültürel bölünme" artık iyice keskinleşti. Şimdi bir yanda, ayakkabılarını

 

sokak kapısının önünde çıkaran, kadınlarının başını örttüğü, erkeklerinin sokağa pijamayla da çıkabildiği, erkek çocuklarının kahveye gittiği, kızlarının tam bir baskı altında yaşadığı, türküyle arabesk arası bir müzikten hoşlanan, belki de hiç kitap okumamış, hiç dans etmemiş, hiç karı koca birlikte lokantaya gitmemiş, hiç tiyatro seyretmemiş, evlerinde floresan lamba yakan, iyi eğitim alamamış, dini inançları kuvvetli kalabalık bir kitle var.

Diğer yanda ise kız lisesiyle Robert Kolej yelpazesinde eğitim görmüş, bir düğün salonunda ya da kolej partisinde dansetmiş, sinemaya giden, çok fazla olmasa da kitap okumuş, müzik zevki pop şarkılarla klasik müzik arasında dolaşan, evi nispeten daha zevkli döşenmiş, kızların flörtüne izin verilmese bile göz yumulan, Allah'a inanan ama ibadete pek aldırmayan, kadınlarının başını örtmediği, Şarabın kalitesinden pek anlamasa da kadın erkek bir arada gidilen bir gezmede içki de içmiş, gazetelere bakan, magazin haberlerini izleyen, kendini birinci gruba kıyasla çok gelişmiş hisseden, entelektüel düzeyi çok yüksek olmasa da okumuş yazmış, Batı standartlarına yakın bir grup var.

Bu iki grubun yaşam tarzı birbirinden kopuk!

Onları, Batı’daki sınıflar arasında ortak bir zevk yaratan kilise müziği, dini resimler, İncil’in sinemalara bile yansımış hikâyeleri gibi birleştirecek kültürel bir zemin yok.
Hayatları, zevkleri, inanışları birbirinden farklı!

Hatta birbirine düşmanca!

Birinci grup Cumhuriyet boyunca horlanmış, aşağılanmış, itilip kakılmış.

Şimdi bu grup siyasal olarak örgütlendi. Kalabalıklar. Ve her seçimi kazanacak siyasi bir güçleri var artık.

İkinci grup ise azınlıkta! Ve artık bir daha seçim kazanma ihtimalleri yok.

Bu noktada da tarihi bir paradoks ortaya çıkıyor.

Daha Batılı olan "ikinci grup", Batı'nın siyasi değerlerini kabul ederse bir daha asla iktidarı ele geçiremeyeceğini bildiği için Batı’ya ve Batı’nın demokratik değerlerine düşman oluyor.
Yaşam tarzı olarak Batı’ya düşman olan kesim ise iktidarı ancak Batı’nın ölçülerini kabul ederek ele geçirebileceğini bildiği için Batı’yla ilişkileri geliştirmek ve demokrasiyi kabullenmek istiyor.

Bu kültürel parçalanmada "ordu" önemli bir role sahip! Eğer, birinci grubu desteklerse ve Batı’nın demokrasisi burada kabul görürse, ordu da iktidarını kaybedecek.
Aslında birinci grubun çocuklarından oluşan ordu, kendi iktidarını sürdürebilmek için, kendisine benzemeyen ikinci grupla işbirliği yapıyor. Bir anlamda kendi köklerine ihanet ediyor.

Bu iki grup siyasi iktidar için son kez çarpışmak üzere hareketlenmiş gözüküyorlar.
Birinci grup ekonomik olarak da güçlü artık, Anadolu'da üretim yapıyor, "devletle" arası iyi olmadığı için malını diş dünyaya satıyor. Para kazanıyor. Siyasi örgütünü destekliyor.

İkinci grup parasal güç olarak da kuvvetli değil.

Dış dünyayla iş yapan, dışarıdan borçlanan büyük burjuvazi, Türkiye’nin ancak demokrasiyle normalleşebileceğine inanan entelektüel kesim, devletin yapısının değişmesi ve dünyayla bütünleşmesi gerektiğini düşünen bir grup bürokrat, birinci grubun destekçileri.
Yargı, ordu, bürokrasinin önemli bir kısmı ikinci grubun arkasında!

İkinci grup, siyasetle, demokrasiyle iktidarı elinde tutmasının mümkün olmadığını kavradığından simdi siyaset ve demokrasi dışında bir çözümün peşinde.

Cumhurbaşkanı seçimi kavganın keskinliğini ve iki tarafın niyetlerini açıkça ortaya koydu.

Ordu destekli ikinci grup artık seçim de istemiyor. Ve darbe söylentileri gittikçe artıyor. Cuntalardan söz ediliyor.

Peki, darbe olursa ne olur?

Yaşam tarzı Batı’ya daha yakın olan grup orduyla birlikte iktidara gelir ve Batı’nın desteğini kaybeder. Avrupa buna kesinlikle karşı çıkar.

Amerika her zamanki pragmatizmiyle, Kuzey Irak ve Ortadoğu politikalarını desteklemesi karşılığında darbeyi kabullenebilir aslında. Ama Amerika’nın önünde de ciddi bir engel var. "Demokrasi getireceğim" diye Irak’ı işgal eden bir ülke, dünyaya ve kendi kamuoyuna Türkiye’deki "darbeyi" niye desteklediğini açıklayamaz. Ve Irak faciasından sonra ikinci bir "zorlamayı" gerçekleştirecek gücü yok. İstese de istemese de darbeye karsı çıkacak.
Silahını ve parasını Batı’dan alan bir ordu ve ülke, Batı’dan koptuğunda ne yapacak?

Sanırım uzun zamandır bunu düşünüyorlar ve korkarım bunun cevabını buldular.
Türkiye’de darbe olursa, tarihte bugüne kadar hiç gerçekleşmemiş yeni bir oluşumla karsılaşacak dünya.

Türkiye, olası bir darbeden sonra, Rusya ve İran’la ortaklık kurmak isteyecek. Silahı, enerjiyi ve parayı bu iki ülkeden alacak. Rusya'yla İran’ın elindeki doğal gaz, petrol ve nükleer güç, Türkiye’yi bir süreliğine de olsa ayakta tutmaya yeter.

Ama Rusya, Türkiye, Iran bloğu dünyanın bütün dengelerini değiştirir. Ortadoğu’nun kontrolünü tümüyle ele geçirir. Avrupa’yı küçük kıtasına hapseder. Kafkasları, Afganistan’ı, Pakistan’ı kendi gücüne katar. Müslüman dünyayla yakin bir ilişki kurar. Petrol kaynaklarına egemen olur. Cin'le işbirliği yapabilir.

Bu gelişme, Avrupa, Amerika ve biraz da Japonya'dan oluşan "Batı"nın dünyadaki etkinliğini inanılmaz bir biçimde azaltır.

Yeni blok asker, enerji ve para acısından çok güçlenir. Böylece, Türkiye’deki çatlama dünyada büyük bir çatlamaya yol acar.

Eğer Üçüncü Dünya Savaşı çıkacaksa, sanırım, bu çatlamadan çıkar. "Asla böyle bir şey olmaz" diyebilirsiniz. Niye olmayacağına dair elinizde çok kuvvetli veriler varsa, söyleyin.

Ama ya olursa ki bana çok mümkün geliyor.

O zaman ne yapacaksınız?

Bugün Türkiye’de kamplaşan ve bölünen insanların da! Türkiye’yi Avrupa dışına itmeye çalışan, eski bir imparatorluk olmanın bir yanıyla çok görkemli, bir yanıyla çok zayıf mirasına sahip olan bir ülkeye küstahça davranan, işbirliği yerine "başöğretmenlik" yapmaya kalkan Avrupa’nın da! Türkiye politikasında "ikili" oynayıp, kurnazlık ettiğini sanan Amerika’nın da! Bu senaryoyu bir düşünmesini isterim doğrusu.

Türkiye’de yaklaştığı görülen kanlı bir çatışmanın bütün dünyayı yakması sandığınız kadar uzak bir ihtimal değil. Hiç unutmayın ki ilk dünya savası tek bir tabancanın patlamasıyla başlamıştı.

rusya, iran, avrupa, amerika, savaş, dünya savaşı, urak, afganistan, ordu darbe, askeri darbe, çin, entellektüel, zengin para

İlgini Çekebilecek Diğer Başlıklar:

Diş Ağrısı İçin Ne Yapılmalı-D... Diş ağrısı için ne yapılmalı, Diş ağrısına ne iyi gelir, diş ağrısı için şifalı bitkiler, diş ağrısı nasıl geçer, Diş Ağrısı, Diş ağrısı için ne yapılır, diş ağ...

2035'te Dünya Böyle Olacak... İngiltere Savunma Bakanlığı'nın olası tehditlerden yola çıkarak hazırladığı 90 sayfalık rapor, dünyada 28 yıl sonra yaşanacak gelişmelere ışık tutuyor Beyne en...

Kuşadası Güvercinada... Kuşadası Güvercinada: Şehrin merkezinde yer alan ada, Kuşadası iskelesi yapılırken bir mendirek ile karaya bağlantısı oluşturulmuştur. Üzerinde sarp kayalar üze...

Yağmur Niçin Yağar... Bu makalede yağmurun oluşum safhaları, yağmur bombasınız ne demek olduğu gibi konulara ulaşacaksınız. Herhalde siz de haberlerin sonunda hava durumunu merakla i...

Sultan Dördüncü Mustafa... Sultan Dördüncü Mustafa Babası : Birinci Abdülhamid Annesi : Ayşe Saniye Perver Sultan Dogumu : 8 Eylül 1779 Vefatı : 16 Kasım 1808 Saltanati : 180...

Parasal Gevşeme - Quantitative... Parasal Gevşeme - Quantitative Easing Nedir: Ümitsiz hastaların en alışılmadık ve riskli ilaçları kullanmakta tereddüt etmemeleri gibi, büyük merkez bankaları d...


Yorumlar   
+1 #7 Guest 29-01-2009 06:38
,eğer CHP olursa Bizi kabul etmeyen islam Çinlede Ayırır bizi buda doğrudan,rusya ile başbaşa kaldık demektir,ve böyle bir savaşta artık tek ümit kaybetmemek,çün kü rusya zorlanırsa,sosy alçi düşünen bütün bilim ve siyasi adamları bitirirler,ve amerikayı destekler,ülkel eri bir şekilde eski haline getirirler,peki biz ne yaparız o zaman kana kan dişe diş,ama dayanamayız,böl ümmeyi bırakın,CHP ve AKP bırakın,ülke ve türkiye sonsuza dek gider ve biter,elimizde savunacak hiç bir güç ve düşünce kalmaz.
Alıntı
+1 #6 Guest 29-01-2009 06:38
Ğimdi arkadaşlar biraz gerçekçi olun.böyle birşeyin olması dünyayı sarsar ve kriz daha çok büyür,biz ve tüm dünya kriz dolayı kendi sahalarına bir müddet sonra çekilir,yoksa savaşı kaybedecekler.b u yüzden kriz insanları katletme ödülleriyle dolar dünya ve tabii dediğiniz ve şu yukarıdaki olay olursa,çünkü Atatürkçü bir Gençlik,Fettull ahçı bir Gençlik var,ortada Eğer AKP 3.dünya savaşına girerse,yukarıd aki olaylar gelişir,Eğer CHP girerse,ayvayı yeriz.çünkü iran başkanı anıtkabiri bile görmeye gelemiyorsa,düş ünün artık CHP kabul edermi,Müslüman ülkeleri maden sahip olduğundan çin cumhuriyeti bizle ve islam cumhuriyetiyle ilerler
Alıntı
0 #5 Guest 12-08-2008 15:53
dogru kardeşlerim işler iyiçe karışcak eger biz turk ler ayrılırsak birbirimizden bizi de kolayca yıkarlar olası bi savaşda ama en son damlamıza kadar savaşcaz gerekırse ailemizden vazgeçcez bizden sonra gelecek nesıl yaşar hiç yokdan her turlu şeye hazırlıklı olun deerım ben
Alıntı
0 #4 Guest 05-08-2008 09:40
TEK KELIME DÜNYADA SULH VE BARIĞ
DÜĞÜNSENIZE UÇAKLARDAN BOMBA YERINE GÜL ATILSA SILAHLARDAN MERVIYERINE PAPATYALAR ÇIKSA DÜĞÜNÜN NEKADAR IYIAMA MALESEF YAPAMIYORLAR
Alıntı
0 #3 Guest 05-08-2008 09:36
SEVGILIARKADAĞL ARIM OLASI BIR ABD IRAN SAVAĞINDA ÖYLE YADA BÖYLE ABDnin VE IRANnın DESTEKÇILERIVAR DIR 3.DÜNYA SAVAĞI BÖYLE ÇIKACAK TÜRKIYEMIZ ARDA KALACAK ISTER ISTEMEZTÜRKIYED E SAVAĞA GIRECEK BU KESIN AMA IRAN VE DESTEKÇILERIHEP KALICI YANIGÜNÜN BIRINDE AMERIKA ORTA DOŞUDAN ÇEKILECEK BENIM GÖRÜĞÜM 3.DÜNYA SAVAĞI ÇIKARSA TÜRKIYE IRAN VE DESTEK ÇILERININ YANINDA OLMASI GEREKIR BÖLÜNME KONUSUNDADA TÜRKIYE BIRDIR BIR KALACAK.
Alıntı
0 #2 Guest 25-07-2008 04:13
...Kalan Sağlar Bizimdir...
Hollywood ışıklarının makyajından uzak olan,bir MATRIX filmi çekiliyor üstümüzde.
1- Yiyecek depolayın.
2- Bulabildiğiniz kadar döviz bulun.(Zira Bu iç savaşta oldukça işe yarayacaktır.)
3- Sevdiklerinizin Ölümüne kendinizi Hazırlayın.
4- Silah bulun ve saklayın.
5- Gazlı bir ışık kaynağı edinin.
6- Bol sigara bulundurun.
7- Çay depolayın (Insan konsantresini arttırır.)
8- Diyete başlayın.Kendin izi açlığa alıştırın.
9- Acil durumlar için fişek ve tıbbi malzeme bulundurun.(Ant ibiyotik stoğu yapın)
10-Gazete biriktirin(Soğu kla mücadelede Yardımı dokunacaktır.)
11-Her zaman [ne unuttum] diye sorun kendinize.(Kaçı ş esnasında son kalan ekmeğinizi enkaz altında bırakmak istemezsiniz?)
12- Ve umudunuzu kesmeyin.ÖLÜM ve HUZUR bir kurşun mesafesi kadar uzakta olacak!!
Alıntı
0 #1 Guest 10-07-2008 01:46
güzel bir yere deginmisin bence olasi bir dogu birlesmesi ihtimali var ama dusuk cunki avrupa ve amerikanin ortak dostu israil onu hesaba katmamisin orta doguda en gelismis ulkelerden biri olan israil Bu dengeyi bozar çünki israil arada kalir ve iranin ilk sadiracagi ulke israil . senin dedigin gibi 3. savasi patlar ve Sonumuz gelir 2012 diyrum notrodamusun dedigi gibi :-) hadi hayırlısı
Alıntı
Yorum ekle
1) Yorumlarınız yönetici onayından geçtikten sonra görünmeye başlayacaktır.
2) Cümlelerinizde imla ve yazım hatalarına LÜTFEN dikkat ediniz. Aksi halde yorumunuz maalesef YAYINLANMAYACAKTIR.